събота, 5 декември 2009 г.

10 ледени чудеса на света

1.    Замръзнали водопади

a96726_a474_waterfall
Формирането на замръзнал водопад може да протече единствено постепенно, с прогресивно вледеняване на течащата вода. Има хиляди замръзнали водопади по света, но този в пекинската провинция Мюн привлича туристи не само от цялата страна, но и от всички националности. Той е красив пример за природно произведение на изкуството.
2.    Ледени пещери
a96726_a474_ice-cave
Ледените пещери са вид, който съдържа значително количество лед. Поне една част от пещерата трябва да бъде с температура под 0 градуса по Целзий през цялата година, а и през нея е нужно да протича вода. Има много ледени пещери по света, но Ейсриесенвелт в Австрия са сред най-големите, известни на човека.
3.    Ледени кръгове
a96726_a474_icecircles
Този рядък феномен се наблюдава единствено в изключително студени държави. Учените предполагат, че ледените кръгове се образуват, когато ледът на повърхността се струпва на средата на водния басейн, вместо по краищата. Слабо речно течение може да създаде малък въртоп, който въртейки се, създава леден диск. Много бавно ръбовете се отделят и се формира пролука между кръга и заобикалящия го лед. Виждани са ледени кръгове с диаметър над 150 метра и могат да се намират в групи от кръгове с различни размери.
4.    Ледени шипове
a96726_a474_ice-spikes
Тези невероятни ледени шипове, познати като покайващите се, заради приликата си с група от монаси с бели качулки, могат да бъдат видяни на планински глетчери в различни размери. С повишаването на надморската височина се формират дълбоки бразди, оставящи помежду си ледени шипове. Чили е родината на назъбения планински терен на Андите и суровият климат на различна височина спомага за появата на забележителни ледени формации, като ледено поле, което прилича на кинжали.
5.    Ледени шелфове
a96726_a474_ice_shelf2
Ледът приема всякакви видове интересни асиметрични форми, от рода на шиповете по-горе, до невероятни паралелни шелфове на Северния полюс. Остров Елсмер е известен с ледените си шелфове, но за съжаление те намаляват прогресивно, заради глобалното затопляне. Промените в климата причинили тревожни загуби през лятото на 2008-ма година, така че учените са притеснени, че тази специална екосистема може скоро да изчезне завинаги.
6.    Ледени цветя
a96726_a473_frozen-flower
Ледените цветя се формират на нови слоеве морски лед от влажните водни пари, идващи през цепнатини под леда. При контакт със студения въздух парите замръзват и солта по повърхността на леда почва да се кристализира и служи като ядро за вледенената пара. По този начин – молекула след молекула – ледът придобива форма. „Цветята” наскоро бяха определени за основен източник на солни аерозоли в Антарктида и учените предполагат, че те може да са главната причина за намаляването на озона в тропосферата по време на полярния изгрев. Въпреки че са едно от най-красивите чудеса на Земята, ледените цветя са неизвестни на много хора.
7.    Раирани айсберги
a96726_a474_striped-iceberg
Айсбергите в Антарктида понякога имат райета, образувани от слоеве сняг, които реагират на различни условия. Сините райета обикновено се появяват, когато процепи в айсберга се изпълват с вода, която замръзва толкова бързо, че няма мехурчета. При потъване на айсберга в морето слоеве солена вода могат да замръзнат във вътрешността му. Ако има много водорасли може да се получат зелени райета. Кафяви, черни и жълти линии се формират от утайки, насъбрали се при плаването на ледения блок.
8.    Глетчери
a96726_a474_glacier
Глетчерите са просто струпан сняг, насъбиран плътно на леда в продължение на хиляди, дори на милиони години. Глетчерите имат важна функция като екосистемни регулатори и източници на вода (те са най-големите единични източници на прясна вода) и глобалното затопляне е довело до сериозното им смаляване през последното десетилетие. Перито Морено в Аржентина, познат като един от малкото все още нарастващи глетчери на Земята, е чудесен пример за това просто и все пак удивително образувание.
9.    Снежинки
2093990226_4721cb8092
Снежинките се формират, когато миниатюрни свръхохладени капки от облаците замръзнат. Тези капчици могат да останат в течно състояние при температури, по-ниски от -18 градуса по Целзий, защото, за да замръзнат, достатъчно молекули в капчицата трябва да се свържат хаотично, приемайки форма като ледена решетка; тогава капчиците замръзват около тези „ядра”.
snowflakes_13sfw
10.    Замръзнала приливна вълна
frozenwave08
Въпреки вида си, това не е истинска приливна вълна, но създаденият от движението на глетчерите лед образува подобни форми. Наистина изглежда забележително.
frozenwave05
frozenwave04